top of page

תפקידו של דיאטן קליני

 

מיהו תזונאי דיאטן קליני ?

תזונאי דיאטן קליני הינו מי שסיים תואר ראשון במדעי התזונה באחד מחמשת המוסדות האקדמיים המוּכּרים ללימודי תזונה בארץ (האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת אריאל, מכללת תל-חי, מכללת אשקלון והמרכז האקדמי פרס) או במוסד אקדמי מוּכּר בחו"ל ועבר הכשרה מקצועית לכך. ההכשרה המקצועית אורכת חצי שנה לפחות וכוללת התנסות קלינית בבתי חולים, בקופות חולים ובמוסדות בריאות הציבור. לאחר ההכשרה המקצועית על התזונאי לעבור בהצלחה את בחינת הרישוי של משרד הבריאות על מנת לקבלת תעודת הכרה במעמד ורישיון מתאים. על מנת לוודא האם אנשי המקצוע אליהם פונים הינם בעלי רישיון לעסוק בייעוץ תזונתי, ניתן לגלוש למאגר המידע באתר משרד הבריאות ולהקליד את פרטיהם.

תפקיד

תזונאי דיאטן קליני מייעץ לאדם כיצד להתאים תכנית טיפול תזונתית על מנת לשפר את בריאותו ואיכות חייו. התכנית משקללת לרוב את מצבו הרפואי, התזונתי, הרגלי חייו, יכולתו הכלכלית ורצונו של האדם. במקרים רבים, התזונאי דיאטן קליני מפעיל שיקול דעת מקצועי על מנת להנחות את האדם לפי סדר עדיפויות תזונתי. על אף תפיסת חלק ניכר מהציבור, הענקת תפריט תזונתי קבוע לפיו יש לנהוג, אינה ברירת מחדל ובעת המודרנית ותזונאי דיאטן קליני אינו מעדיף אותה על פני שיטות טיפול אחרות.

מה ניתן לקבל מד"ר יניב? פירוט שירותים

כיצד מתאמים במהירות אבחון קשר בין תזונה לתפקוד בלוטת התריס? כאן

תכנית תזונה

לתכנית תזונה הנבנית בהנחיית תזונאי דיאטן קליני יש תשתית מקצועית. השיקולים המנחים במהלך יצירת התכנית כוללים את מצבו הרפואי של האדם (לרבות על פי אבחנות רפואיות ובדיקות דם), מצבו התזונתי (לרבות על פי שאלוני סיקור, בחינה מעמיקה של הרכב והרגלי התזונה) ועוד. התזונאי דיאטן קליני מתחשב גם ברקע האישי של האדם הכולל את מצבו הכלכלי, תרבותו, המסוגלות שלו לפי העת הרלוונטית וכן את רצונותיו.

אתגרי תכנית התזונה

לבנות תכנית תזונתית מתאימה לכל אדם עשויה להוות אתגר מקצועי. לעתים, אדם מאובחן עם מספר מצבים רפואיים שההמלצות התזונתיות עבורם סותרות (למשל, כאשר אדם אובחן מחד עם תת פעילות הנובעת מחסר יוד בתזונה הניתנת לשיפור באמצעות מלח מועשר ביוד ומאידך, הוא סובל מיתר לחץ דם המגביל את צריכת הנתרן שלו, שהינו מרכיב משמעותי במלח). במקרים אלו, תזונאי דיאטן קליני מפעיל שיקול דעת מקצועי על מכלול השיקולים הרפואיים והתזונתיים הניצבים לפניו וקובע סדר קדימויות לאיזון הבעיות השונות בבבריאות.

ליווי

נוסף על בניית תכנית תזונתית רפואית, תפקידו של התזונאי דיאטן קליני הינו ללוות את האדם שעבורו נבנתה התכנית. לעיתים קרובות, שינויים באורח חיים כרוכים בהטמעת הרגלים שאינם חלק מהשגרה של האדם בחפץ בשיפור הבריאות. זהו שינוי מורכב. אחת ההוכחות לכך הינה ששיעור התחלואה הכרונית מצוי במגמת עליה, למרות הידע הרב שנצבר בנוגע ליכולת של תזונה נבונה ופעילות גופנית למנוע ולשפר שלל מצבים בריאותיים. כל זאת במקביל לעלייה ניכרת בנגישות למידע בעידן האינטרנט. מסתבר שעדיין "ד"ר גוגל" אינו רופא וטרם נמצא תחליף ראוי לטיפול אישי של איש מקצוע מתאים למגוון בעיות בבריאות.

מיומנויות

המיומנוּת הטיפולית של תזונאי דיאטן קליני מנוסה מהווה יתרון. תזונאים דיאטנים קליניים עוברים כל העת הכשרה מעשית וטיפולית. במהלך לימודיהם והכשרתם, הם מקבלים כלים לעידוד והובלת שינויים תפישתיים והתנהגותיים בקרב המטופלים. רבים מהם משתמשים במגוון כלים טיפוליים דוגמת תורת הראיון, אימון תזונתי, דימיון מודרך, שיטות ניתוח מידע מתקדמות וכיוצא בזה, בכדי לשכלל את המיומנות הטיפולית ולסייע לאדם למצוא את הנתיב התזונתי הנכון עבורו לאורך זמן. 

 

מדוע כדאי להיעזר ביתרונותיו של תזונאי לבלוטת התריס ?

תזונאי דיאטן קליני שמתמחה ומתמקצע בנושא בלוטת התריס עוזר במניעת הפרעות או מחלות, טיפול וייעוץ לבלוטת התריס. אבחון תזונת בלוטת התריס משפר את הסיכוי לאיזון טבעי של בלוטת התריס ועשוי למנוע בעיות בבלוטת התריס בשלבי החיים השונים. תזונאי לבלוטת התריס יכול להעניק ייעוץ לבלוטת התריס בדגש על תזונה מתאימה, שיסייע בינקות, ילדות, נעורים, בגרות, זקנה ובכל תקופת האמהוּת. תזונה נבונה לבלוטת התריס עשויה לסייע בהיקלטות להיריון, לתמוך בהריון בריא, לעודד תקופת הנקה בריאה, להגדיל את הסיכוי לצאצאים בריאים ואפילו לאפשר תנאים שיובילו אותם להישגים שכליים גבוהים. כל זאת תוך התחשבות בתוצאות בדיקות דם רלוונטיות וצרכים התנהגותיים שונים המאובחנים אישית בהתאם למצב בלוטת התריס ולשלב המתאים בחיים.

Relaxed Businessman
לתאום
אבחון
bottom of page