top of page

 

מדוע טיפול בבלוטת התריס חיוני לנו ?

בלוטת התריס הינה בלוטה חשובה הממוקמת בקדמת הצוואר (תחת פיקת הגרון). בלוטת זו אחראית הפרשת ההורמונים תירוקסין (T4) וטריודותירונין (T3). למחזור הדם ומשם אל איברי הגוף (לכן היא נקראת גם בלוטת המגן). ההורמונים 3T ו- 4T (נקראים גם הורמוני בלוטת התריס) נחוצים לתפקודם התקין של האיברים השונים, כולל הלב, המוח והשרירים. בנוסף, הורמונים אלו מסייעים לגוף לשמור על חום גוף תקין ולנצל אנרגיה. במילים אחרות, אין אפשרות לתפקד כראוי ללא הפרשה תקינה של הורמוני בלוטת התריס. לכן, במצבי חוסר איזון בלוטת התריס טיפול מתאים נדרש ויפה שעה אחת קודם. המטרה של טיפול בבלוטת התריס לשפר את הבריאות ואת איכות החיים.

 

אילו בדיקות מומלצות? הסבר

כיצד מאבחנים במהירות קשר בין תזונה לחוסר איזון בלוטת התריס?

הטיפול בבלוטת התריס

​בעיות בלוטת התריס משפיעות לרעה על הבריאות הגופנית והנפשית, אך מציאת הגורם לבעיה נותרה האתגר במקרים רבים. ביצוע בדיקות דם בשגרה הוא חיוני, אך לעיתים קרובות נדרשת סדרת בדיקות על מנת לאבחן בעיות בבלוטת התריס. ייתכנו מצבים בהם מחלות בבלוטת התריס יצריכו טיפול רפואי:

  • תת פעילות של בלוטת התריס - זוהי מחלה נפוצה יחסית המתאפיינת בכמות נמוכה מדי של הורמוני בלוטת התריס בגוף. במידת הצורך, הטיפול הרפואי המקובל הוא תחליף הורמונלי סינטטי על מנת להעלות את רמת הורמוני בלוטת התריס בגוף.

  • יתר פעילות של בלוטת התריס – זוהי מחלה בה כמות הורמוני בלוטת התריס בגוף גבוהה מדי. במידת הצורך, ניתן טיפול תרופתי להקטנת הפרשת הורמוני התריס. במקרים מסוימים, עולה הצורך בהשבתה או כריתה של בלוטת התריס (באמצעות טיפול ביוד רדיואקטיבי או ניתוח להסרת חלקית או מלאה של הבלוטה, בהתאמה).

  • דלקת בבלוטת התריס – זוהי מחלה המתבטאת בהפרשה עודפת של הורמוני בלוטת התריס בשלבים הראשונים שלה ולעיתים גם בהפרשה מוקטנת של הורמונים אלה בהמשך. במצבים בהם הדלקת אינה חולפת, ייתכן בירור מקיף יותר ובמקביל ניתן טיפול תרופתי בהתאם תחליף הורמונלי סינתטי בתת פעילות ותרופה להפחתת ההפרשה ההורמונלית במצבי יתר פעילות).

  • זפק – זוהי הגדלה שפירה של נפח בלוטת התריס. תיתכן הגדלה מפושטת (של כל הבלוטה) או ע"י קישריות ("גושים"). במידה והזפק יוצר לחץ על איברים סמוכים, הופך ל'רעיל' (גורם להפרשת יתר של הורמונים) או חשוד כממאיר, ייתכן טיפול רפואי (תרופה ליתר פעילות או כריתה חלקית או מלאה).

  • סרטן בבלוטת התריס - זוהי מחלה המתבטאת בגידול ממאיר בבלוטה. מקרים רבים של סרטן בלוטת התריס מתגלים באקראי וחלקם עלולים להתפשט בגוף. הטיפול הקובל הינו כריתה חלקית או מלאה של בלוטת התריס.

טיפול טבעי בבלוטת התריס

טיפול טבעי בבלוטת התריס נתפש כהכרחי בעיני חלק הולך וגדל מהציבור. אנשים רבים, עם וללא בעיות בבלוטת התריס, מצביעים על העובדה כי הטיפול הרפואי מתמקד בטיפול במחלה, אך אינו כולל התייחסות או התמודדות עם הגורמים שהובילו לבעיות בבלוטת התריס. בשנים האחרונות, חלה עלייה במודעות ובשירותים המוצעים בנושא רפואה משלימה. קיימים שירותי רפואה משלימה בקופות החולים השונות, אך נראה שהאתגר נותר לאבחן נכון את הגורמים לבעיות בלוטת התריס בכל מקרה ומקרה ולטפל בהם. היתרון בולט של טיפול טבעי בבלוטת התריס הוא יכולתו להתבצע במקביל לטיפול הרפואי הרגיל. טיפול זה כולל שינוי ותמיכה תזונתיים וככל שצריך גם ביצוע פעילות גופנית מותאמת אישית, מדיטציה, דיקוּר והפחתת החשיפה לגורמים סביבתיים הקשורים בחוסר איזון בלוטת התריס. במילים אחרות, טיפול טבעי בבלוטת התריס מכוּון גם בסיבה שבגינה בעיות בבלוטת התריס התעוררו. לסיכום, אפשר וכדאי לשלב רפואה משלימה לצורך טיפול בבלוטת התריס מותאם אישית, בדגש על תזונה.

 

האם כדאי לאבחן את תזונת בלוטת התריס ?

התשובה חיובית. ראשית, אבחון נכון מאפשר טיפול טבעי בבלוטת התריס שהינו פשוט וברור. כך גדלים הסיכויים של הטיפול להיות מובן יותר ומיושם בקלות יחסית. שנית, אבחון נכון של תזונת בלוטת התריס, תורם לגיבוש המלצות ממוקדות ועשוי למנוע הצמדות לתפריט תובעני ומתיש. למעשה, האבחון התזונתי משפר את הסיכוי "לשים את האצבע" על גורמים תזונתיים ספציפיים במקום לכלול איסורי אכילה רבים (ומיותרים לפעמים). שלישית, אבחון נכון התורם להמלצות תזונתיות ממוקדות, מסייע לטיפול להיות נוח עבור המטופל. מעבר לנוחיות של המלצות נקודתיות, העובדה שהן מעטות ואינן "מפוזרות", משפרת את הסיכויים של המטופל לשלבן באורח חייו, להתמיד בהן ולחסוך ממנו טיפולי המשך רבים הכרוכים בעלויות נוספות. קיים יתרון חשוב נוסף – אבחון תזונת בלוטת התריס עשוי לסייע גם לאנשים שאינם חווים תסמינים ברורים של חוסר איזון בלוטת התריס. סיוע זה מתבטא בשדרוג תזונת בלוטת התריס העשויה למנוע בעיות בבלוטת התריס. יש לכך חשיבות רבה בארץ כי מחקרים וסקרים שבוצעו בישראל מלמדים שתזונתם של מרבית הישראלים אינה מתאימה לצרכי בלוטת התריס שלהם. לסיכום, אבחון תזונת בלוטת התריס משפר דרמטית את הסיכוי להשיג איזון טבעי של בלוטת התריס.

טיפול בבלוטת התריס

Family Walking On the Beach
bottom of page